Šumska škola

U petak 25. listopada su učenici 3.b imali Šumski dan! ❤️

Kako su svi odreda i članovi Ekološke grupe učiteljica je odlučila doslovno sve predmete koje predaje „odraditi“ u šumi.

S Alenom Karabaićem i Tomislavom Volarićem, iz Interpretacijskog centra maritimne baštine DUBoak,  dogovorena je suradnja za šetnju dubašljanskom šumom i istraživanje bioraznolikosti. Gospodin Danijel Pribanić  nas je prevezao svojim vlakićem do Fumka iza Porta i nazad. 

Već u vlakiću desio se spontani sat Glazbene kulture jer su učenici pjevali poznate im pjesme. Hrvatski jezik realiziran je kroz uljudno komuniciranje. Priroda i društvo je osobito dobro realizirana kroz upoznavanje bioraznolikosti  gljiva, biljaka i plodova, stabala i  životinja te potrebi za očuvanjem naše šume koju koristimo još od pradavnih vremena. Na satu Likovne kulture učenici su u grupama slagali „land art“ – slike od šumskog materijala. Tjelesni? Treba li govoriti da su se kretali prirodom savladavajući svakakve prepreke, trčali od graba do hrasta, donosili predmete koji počinju slovom … Tijekom Matematike smo shvatili što je pravac, što dužina i primjenjivali Pitagorin poučak,  procjenjivali broj gljiva i udaljenosti između stabala.

Pronašli smo i malo „čudnog guštera“ za kojeg smo kasnije doznali da je zapravo mladi vodenjak. Našli smo desetke različitih vrsta gljiva. Učenici su naučili kako se beru gljive, da ih se ne šutira po terenu, a zainteresirani su se vratili kućama sa svježim lisičarkama, crnim trubama, pokojom krasnicom i ljetnim vrganjem. 

Svi odreda su se ponašali vrlo primjereno; pomagali su jedni drugima, uljudno surađivali unutar grupe, dijelili bombone i čokoladice, nožiće za branje gljiva su koristili u prave svrhe. Svakako korisna terenska nastava koju  treba ponoviti!

Ana Marija Šviderski-Jurinjak

FOTOGALERIJA

Ovaj unos je objavljen u Čuvari prirode, Terenska nastava, Vijesti i označen s , , , , . Bookmarkirajte stalnu vezu.