10 najboljih filmskih ostvarenja u 2018.

Dok cijeli filmski svijet nestrpljivo iščekuje dodjelu Oscara, mi smo odlučili preduhitriti zlatne kipiće Akademije filmskih umjetnosti i znanosti 😊 i donosimo deset najboljih filmskih ostvarenja u 2018. godini, iz pera velikog filmoljupca Dominika Mešića! 🎬🍿

Za nama je vrlo bogata filmska godina, puno dobrih filmova različitih žanrova i baš je zanimljivo prisjetiti se filmske 2018. Možda na ovoj top listi pronađete film koji ste propustili, a vrijedi ga pogledati. Pa krenimo… od 10. do 1. mjesta!!! 😉

#10: PRVI ČOVJEK (First Man)

Film nas uvodi u zbivanja između 1961. i 1969. godine, bilo je to razdoblje pripreme i egzekucije jedne od najopasnijih misija u povijesti putovanja u svemir. U nizu NASA-inih projekata, jedan je u svjetskoj povijesti ostavio dubok trag. Uspješnim slijetanjem na mjesec 20. srpnja 1969. godine, astronaut Neil Armstrong postao je prvi čovjek čija je noga kročila na površinu mjeseca. Prvi čovjek je biografska drama redatelja Damiena Chazellea, snimljena prema knjizi Jamesa Hansena i u scenarističkoj adaptaciji Oscarovca Josha Singera. Armstronga igra slavni Ryan Gosling, a njegovu suprugu Claire Foy. Film je dobitnik Zlatnog globusa za najbolju glazbu, a nominiran je za 7 BAFTI.

#9: RALPH RUŠI INTERNET: KRŠ I LOM 2 (Ralph Breaks the Internet)

Ralph, antijunak svoje igrice i Vanellope, vozačica automobila u igrici Sugar Rush žive kao prijatelji mirnim životom već 6 godina. Ali Vanellope nije zadovoljna svojim životom u igrici, pa slučajno svojom znatiželjom uništi igricu, koju Litvak odluči isključiti iz struje. Mnogi likovi iz igrice ostaju bez doma, a Vanellope odlučuje sa Ralphom otići na Internet i pronaći rješenje za situaciju u kojoj se našla. Film je oduševio i publiku i kritiku, pogotovo činjenica da film uključuje i smiješnu scenu sa Disneyevim princezama. Vedran Mlikota, Sandra Hrenar, Sementa Rajhard, Vanda Winter i Renata Sabljak su neki od glumaca i glumica koji su posudili glasove u filmu. Film je nominiran za Zlatni globus za najbolji animirani film.

#8: MJESTO TIŠINE (A Quiet Place)

Mjesto tišine priča priču o četveročlanoj obitelji koji već godinama žive u potpunoj tišini. Zašto žive u tišini? Zato što ih progone slijepa čudovišta osjetljiva na zvuk. Stvore li i najmanji šum, čudovišta će ih proždrijeti. Hoće li zauvijek živjeti u strahu ili će se pobuniti i sami ubiti čudovišta? Saznajte u ovome napetom trileru sa elementima strave! Redatelj filma je John Krasinski (koji i glumi supruga u filmu, a znamo ga i po filmovima poput Previše je složeno, 13 sati: Tajni vojnici Benghazija i Nešto posuđeno), a još glume Emily Blunt (U šumi, Djevojka u vlaku, Povratak Mary Poppins), Millicent Simmonds (Muzej čudesa) i Noah Jupe (Predgrađe, Čovjek sa željeznim srcem, Čudo). Nominiran je za Zlatni globus za najbolju glazbu i za BAFTU za najbolji zvuk.

#7: IZBAVITELJI 2 (Incredibles 2)

Izbavitelji su se vratili i sada imaju najopasniju misiju do sada! U prošlome filmu, superheroji su se morali prilagoditi društvu i ”postati” obični građani. Sada se ukazala prilika da superheroji ponovno postanu legalni. Da bi taj plan uspio, Winston Deavor, spretan prodavač, predloži Heleni da pomogne njegovom timu da njegov plan uspije. Helena odlazi obaviti taj zadatak, a Bob, njezin suprug, ostaje kod kuće čuvati Violetu, Zviza i Jing-Janga. No, nitko nije svjestan da je samo cijela obitelj zajedno sposobna pobjediti zloglasnog zlikovca. Ne brinite se – obitelji superheroja pridružiti će se Frizer, vladar leda i Edna Mode, boginja mode inspirirana dizajnericom kostima Edith Head. Film je nominiran za Zlatni globus i BAFTU za najbolji animirani film.

#6: ZVIJEZDA JE ROĐENA (A Star is Born)

Zvijezda je rođena priča potresnu priču o ljubavi, boli i glazbi. Jack je rock zvijezda koja rapidno gubi sluh te se bori sa sve agresivnijim posljedicama alkoholizma i droge. Igrom slučaja, on upoznaje Ally, nesigurnu djevojku moćna glasa, ali nekonvencionalnog izgleda, i uvodi je u svijet glazbe. Njihove uloge prolaze kroz drastične, međusobno isprepletene promjene te sve jasnije postaje kako jedna zvijezda treba nestati kako bi druga mogla sjati. Jedan od favorita Hollywooda, ali i cijeloga svijeta, mora se naći na ovoj listi. Jacka glumi Bradley Cooper (koji je ujedno i redatelj, scenarist, tekstopisac i producent) a Ally igra popularna Lady Gaga. Dobitnik je Zlatnog globusa za najbolju pjesmu, a nominiran je za 7 nagrada BAFTI.

Poslušajte i pjesmu Shallow nagrađenu Zlatnim globusom:

#5: AQUAMAN (Aquaman)

Arthur Curry je dijete Atlanne, kraljice Atlantide i Toma, čuvara svjetionika. Njegovi roditelji su se spontano upoznali, Atlanna bijaše ranjena, Tom ju je spasio te su se oni zaljubili. No, Atlanna se morala vratiti svome kraljevstvu, a Tom je bio primoran ostati da se brine za dijete. Kad je Arthur porastao, upoznao je Meru koja mu je predložila da se vrati u Atlantidu da preuzme prijestolje te da postane kralj oceana. Film režira poznati James Wan, poznat po horor uradcima, a Aquaman mu je prvi film o superjunaku. Arthura igra Jason Momoa, a Meru igra Amber Heard. Kritičari predviđaju da bi Aquaman  mogao biti nominiran za Oscara za najbolje vizualne efekte, no Akademija je potvrdila da nemaju u vidu nominirati film za tu kategoriju.

#4: OSVETNICI: RAT BESKONAČNOSTI (Avengers: Infinity War)

Marvelov film Osvetnici: Rat beskonačnosti neviđeno je filmsko putovanje stvarano deset godina, a obuhvaća sav Marvel Cinematic Universe. Na platno nam donosi konačan, najsmrtonosniji obračun svih vremena. Osvetnici i njihovi saveznici super junaci moraju biti spremni žrtvovati sve kako bi porazili moćnog Thanosa prije nego što on svojim razaranjem i uništavanjem okonča svemir. Redatelji ove epske avanture su braća Russo, koji su prije režirali Kapetana Ameriku: Ratnika zime, a glavne uloge imaju Scarlett Johansson, Liam Neeson, Zoe Saldana i Chris Hemsworth. Film je nominiran za BAFTU za najbolje vizualne efekte, a ovome filmu predviđaju i Oscara za istu kategoriju.

#3: POVRATAK MARY POPPINS (Mary Poppins Returns)

Čarolija se uvijek vrati. Publika je već upoznala savršenu dadilju s jedinstvenim čarobnim vještinama koja čak i rutinski zadatak može pretvoriti u nezaboravnu, fantastičnu avanturu. U ovom najnovijem nastavku, koji posjeduje svjež senzibilitet, ali slavi duh originala, Mary Poppins vraća se kako bi pomogla novoj generaciji obitelji Banks ponovo pronaći radost i čudo nakon gubitka voljene osobe. Zagonetnoj dadilji pridružuje se njen prijatelj Jack, optimističan nažigač uličnih svjetiljki koji pomaže unijeti svjetlost i život na ulice Londona. Mary Poppins glumi Emily Blunt (Djevojka u vlaku, U šumi), a Jacka glumi Lin-Manuel Miranda (Vaiana: Potraga za mitskim otokom). Ovaj šarmantan filmski uradak nominiran je za 3 BAFTE i 4 Zlatna globusa.

#2: NASLIJEĐENO ZLO (Hereditary)

Zlo prelazi s koljena na koljeno. Annie je udana žena koja izrađuje minijaturne kuće i figurice, a živi u obiteljskoj kući sa mužem Stevom, sinom Peterom i kćerkom Charlie. Nakon potresne smrti majke, Annie počinje primjećivati duh svoje majke te saznaje jezivu prošlost svoje obitelji, a kuća postaje okupljalište demona i bogova pakla. Zašto sam ovaj film  stavio na ovu listu? Zato što ih kritičari nazivaju Egzorcistom nove generacije. Naslijeđeno zlo je tipičan primjer kako horor filmovi trebaju izgledati; imaju napeti tempo svih dva sata trajanja filma, ne upotrebljavaju se jump – scarovi i nema predvidljiv scenarij. Redatelj ovog horor uratka je Ari Aster, kojemu je ovo prvi veliki film. Toni Collette glumi Annie, a Milly Shapiro glumi Charlie, sramežljivu i jezivu kćerku koja postaje veza između ove obitelji i druge strane.

#1: BOHEMIAN RHAPSODY (Bohemian Rhapsody)

BOHEMIAN RHAPSODY je priča o ljubavi, boli, prihvaćanju i da, sjajnoj glazbi. Slavljenje Freddijeva talenta i legendarnog rock benda, koji je svojom glazbom i osjećajem za avanturu i specifičnim nastupima prekršio sva pravila tadašnje scene. Pjevačku legendu glumi Rami Malek, američki glumac egipatskog podrijetla koji nevjerojatno sliči Freddieju. Gwilym Lee igra ulogu gitarista Briana Maya, Ben Hardy je u ulozi bubnjara Rogera Taylora, a Joseph Mazzello nastupa kao basist John Deacon. Mary Austin, ženu za koju je Freddie tvrdio da je ljubav njegovog života igra Lucy Boynton, a u filmu se pojavljuje i Mike Myers. Ovaj film zaslužuje biti na prvom mjestu ove moje liste, zbog svoje kreativnosti i kinematografije. Dobitnik je 2 Zlatna globusa i nominiran je za 7 nagrada BAFTI.

Dominik Mešić, 8.a

Print Friendly, PDF & Email
Podijeli članak!
Share on Facebook
Facebook
0Tweet about this on Twitter
Twitter
Share on LinkedIn
Linkedin
Ovaj unos je objavljen u Filmske preporuke, Video kutak, Zanimljivosti i označen s , , , . Bookmarkirajte stalnu vezu.