Verona i Padova – pozornice Shakespeareovih drama

U novoj priči iz naše rubrike Putopisi, učenica Rafaela Čargonja nas vodi na prekrasno putovanje u Veronu i Padovu, dva raskošna bisera slikovite talijanske regije Veneto. Slavni je Shakespeare u oba grada smijestio svoje priče, u Veronu čak tri. Ljubavna priča Romea i Julije otkrila je Veronu cijelom svijetu.

No, ova dva prekrasna grada kriju u sebi mnoge druge zanimljivosti i na svakom koraku otkrivaju neku novu stranicu priče o bogatoj povijesti, kulturi i umjetnosti. Oba drevna grada očarala su i Rafaelu koja je s nama podijelila svoju priču o Veroni i Padovi.

PUTOVANJE

Sve je započelo 27. prosinca 2015. Na put sam krenula u 10 sati ujutro s mojom obitelji. Bio je to dug put u trajanju od četiri sata. Kada smo napokon stigli u Veronu, obuzeli su me sreća i veselje koji me nisu puštali sve do odlaska iz tog čarobnog grada.

PRVI DAN

Prvoga dana, nakon dolaska u grad ljubavi ili kako ga još vole zvati, grad Romea i Julije, smjestili smo se u hotel koji je bio malo udaljen od grada. Nakon pronalaska smještaja. moja obitelj i ja zaputili smo se u grad. Kada smo došli u sam centar grada prvo smo ugledali veliku Arenu koja je jedna od glavnih atrakcija grada. Arena je sagrađena u 1. stoljeću i danas se koristi za operne predstave u ljetnim mjesecima. Nakon odličnog ručka u restoranu na glavnom gradskom trgu, krenuli smo u obilazak grada. Šetajući po uskim ulicama koje su prepune velikih trgovina i poznatih marki pokušavali smo shvatiti je li to bila stvarnost ili samo predivan san. Nakon hodanja između gomile ljudi koja se kretala ulicama stigli smo do balkona Julijine kuće. Kako je bilo puno ljudi i već se spuštao mrak, nismo uspjeli uhvatiti baš najbolju fotku, ali glavno je da smo vidjeli glavnu atrakciju grada što nam je i bila najveća želja. Na putu do apartmana vidjeli smo i Palazzo Barbieri. Nakon obilaska grada vratili smo se u hotel i otišli na spavanje.

DRUGI DAN

Drugi dan počeo je oko 8 sati ujutro. Nakon marende krenuli smo u temeljiti obilazak grada. Prvo smo pogledali Teatro Ristori, zgradu kazališta koje je nažalost bilo zatvoreno pa nismo mogli pogledati i unutrašnjost. Nakon toga, zaputili smo se u Castelvecchio, predivan dvorac na rijeci Adige. Pogledali smo vanjski muzej i krenuli dalje. Krenuli smo u crkvu Sant’Anastasia koja ima predivnu unutrašnjost sa zlatnim svodovima i lijepim freskama. Kraj nje se nalazi još jedna crkva u kojoj smo imali priliku vidjeti makete koje prikazuju Isusov život. U našoj šetnji od jedne do druge znamenitosti, svako toliko naišli smo i na poneki smiješni znak. Dok smo tražili Romeovu kuću naišli smo na kipove obitelji Scaligeri (Arche Scaligeri). Napokon, došli smo i do Romeove kuće oko koje smo se vrtjeli cijelo vrijeme. Casa di Cagnolo Nogarola detto Romeo je nažalost bila zatvorena pa smo vidjeli kuću samo izvana. Smračilo se. Krenuli smo u suvenirnicu u kojoj smo kupili lokot koji smo htjeli staviti pokraj Julijinog balkona. Vratili smo se u hotel, malo se odmorili i nastavili obilazak. Zaputili smo se u Tomba di Giulietta, Julijin grob. Prostor u kojem je njezin grob nalazi se pod zemljom kao u malenom podrumu. Kada smo ušli unutra obuzeo nas je neki čudan osjećaj, osjećaj tuge i sreće. Nakon razgledavanja, ostala nam je još jedna stvar koju smo morali obaviti. Željeli smo posjetiti ponovno Julijin balkon i objesiti lokot. S malo energije koja nam je ostala došli smo tamo ali nažalost, bilo je zatvoreno. Potpisali smo se na zid i ipak uspjeli staviti lokot na mjesto kraj vrata pokraj ostalih lokota. Lokoti pokraj Julijinog kipa predstavljaju ljubav Romea i Julije koja je zaključana kako bi trajala vječno. Nakon toga, vratili smo se u hotel, pojeli večeru i išli spavati.

TREĆI DAN

Trećeg dana ujutro nakon doručka spakirali smo se i napustili Veronu. Nakon dva sata vožnje stigli smo u Padovu. Padova je poznata po 800 godina starom sveučilištu na kojem je predavao i veliki Galileo Galilei, najstarijem botaničkom vrtu u Europi i mnogim drugim znamenitostima. Odmah po dolasku, nama je prvi cilj bio vidjeti Baziliku svetog Antuna (Basilica di Sant`Antonio da Padova). Predivna, velika i raskošna bazilika u kojoj te obuzme osjećaj radosti. Položili smo ruke  na grob svetog Antuna Padovanskog i pomolili se. Naletjeli smo i na svećenika koji nas je blagoslovio. Nakon razgledavanja, slikali smo se na mostu najvećeg trga Prato della Valle na kojem se nalazi vrt sa 78 skulptura slavnih stanovnika Padove. Ispod mosta smo bacili ključić lokota kojeg smo ranije ostavili u Veroni. Nakon toga zaputili smo se kući.

Ovo je putovanje za mene bilo jedno zaista veliko iskustvo, koje me je potaknulo na razmišljenje. S radošću razmišljam o svojim budućim putovanjima, lijepim mjestima i gradovima koje ću posjetiti.

Rafaela Čargonja, 6.b

FOTOGALERIJA:

 

Print Friendly, PDF & Email
Podijeli članak!
Share on Facebook
Facebook
0Tweet about this on Twitter
Twitter
Share on LinkedIn
Linkedin
Ovaj unos je objavljen u Putopisi, Zanimljivosti i označen s , , , , , . Bookmarkirajte stalnu vezu.