Eldin Čamdžić i Antonio Blažanović vode vas u čaroban svijet origami umjetnosti, tradicionalne japanske vještine savijanja papira u kojoj su na prekrasan način isprepletene umjetnost i znanost. A isto tako, origami je i zabavan hobi koji potiče maštu, kreativnost, razvijanje smisla za estetiku, razvoj logičkog razmišljanja, rješavanja problema i preciznosti.
Priča kaže da je origami (jap. 折り紙 oru=savijanje, kami=papir) nastao u Kini početkom 2. stoljeća, odmah nakon izuma papira. No, origami je svoj pravi procvat doživio u Japanu u kojem je i danas jako popularan i ima status nacionalne umjetnosti.
U početku, origami je u Japanu bio povlastica bogatih. Prvi modeli su bili leptiri koji su se koristili za ukrašavanje posuđa na ceremonijama vjenčanja. Također, izrađivali su se i ždralovi koji su u Japanu simbol sreće i dugog života. U to vrijeme, samuraji su origami figuricama ukrašavali svoje darove.
Kasnije, nakon 12. stoljeća, origami tehnika počela se širiti i među običnim pukom i postala omiljena umjetnost u narodu. Ukrašavali su se darovi, izrađivale igračke, različiti ukrasi, posebne kuverte za pisma, kutije i još mnogo toga. Vremenom, origami se proširio cijelim svijetom, pa tako danas u gotovo svim zemljama postoje origami radionice, društva, škole i naravno, brojni zaljubljenici poput našeg Eldina i Antonija koji samostalno razvijaju i uče tehniku origamija pomoću literature i interneta.
Danas na internetu postoje brojne stranice za učenje origamija s nacrtima, a YouTube je prepun interesantnih video vodića za izradu papirnatih modela. Mnogi origami majstori sudjeluju na međunarodnim natjecanjima, organiziraju se umjetničke izložbe, a origami modeli postaju sve interesantniji, kreativniji i kompleksniji. Danas su posebno popularni 3D origami modeli.
Za ovako veliki procvat i popularnost origamija u današnjim, modernim vremenima, najzaslužniji je Akira Yoshizawa, japanski velemajstor origami tehnike. Upravo on je podigao origami tehniku na razinu umjetnosti a isto tako, origami je koristio u životu na zaista nevjerojatne načine.
U svojim dvadesetima, radeći u tvornici u Tokiju, Akira je podučavao zaposlenike razumijevanju geometrijskih problema koristeći origami. Također, za vrijeme Drugog svjetskog rata podizao je raspoloženje pacijentima u bolnicama koristeći origami i tako evelike doprinosio njihovom oporavku.
1954. godine izdaje knjigu Nova Origami umjetnost, čime postaje najpoznatiji origami umjetnik na svijetu. U svom bogatom umjetničkom životu izlagao je u brojnim zemljama svijeta, bio gost mnogih poznatih galerija i muzeja. Razvio je nove, moderne origami tehnike, a najpoznatiji je po svojoj wet-folding tehnici u kojoj se papir tek malo navlaži kako bi se lakše oblikovao i savijao. Umro je 2005. na svoj 94. rođendan (14. ožujka, na dan broja Pi), a do 1989. izradio je preko 50 000 originalnih origami modela. Nikada nije prodavao svoje figurice od papira, već ih je uvijek rado poklanjao.
Njegovi modeli danas su inspiracija brojnim ljubiteljima origamija u svijetu i kod nas. Svakako proguglajte njegovo ime i prezime kako biste bacili oko na radove ovog origami velemajstora. Origami inspirira umjetnike i znastvenike, svoju primjenu nalazi u arhitekturi, obrazovanju, … a svakako je i lijepi hobi. Potvrdili su nam to i Eldin i Antonio koji uživaju u izradi figurica od papira već godinama. U nastavku pogledajte neke od njihovih radova. I naravno, ako smo vas zainteresirali 🙂 papir u ruke, klik na neki od brojnih YouTube tutoriala i izradite svoju prvu papirnatu čaroliju. I naravno, biti ćemo sretni ako svoje radove podijelite s nama 🙂
Alenka Žužić
FOTOGALERIJA: