Likovna izložba: Moje boje se igraju

Šetnja do učionica mlađih razreda često se pretvori u posjet ispunjen oduševljenjem kad zastanete pred izloženim likovnim radovima na njihovim panoima. A kada se se radi o prvašićima, čudesno je koliko se kreativnosti krije u tako malim umjetnicima. ❤️

.

“Svako je dijete umjetnik. Problem je ostati umjetnik nakon odrastanja.
Trebalo mi je samo četiri godine da naučim slikati kao Raphael, a cijeli život da naučim slikati kao dijete.” ~ Pablo Picasso

U ovim se radovima igraju boje. Priču o osnovnim i izvedenim bojama prvašićima su približile učiteljice Anita i Iva, a mali su umjetnici uzeli kistove u ruke i stvorili svoju likovnu priču o bojama, svatko svoju i posebnu.

Radovi koje predstavljamo otkrivaju svu ljepotu dječje umjetnosti, kao i zagonetnu privlačnost apstraktne umjetnosti koja je baš djeci tako lagana, prirodna i jednostavno razumljiva. Neopterećeni reprodukcijom, njihova kreativnost, zaigrana mašta i slobodne ruke stvaraju umjetnost koja budi znatiželju, pogled ispod površine realnosti, traženje priče u zagonetnoj igri boja i oblika.

Djeca vole umjetnost. Kada crtaju i slikaju, djeca se ne boje otvoriti vrata svojim idejama i krenuti na put prekrasnim krajolicima mašte. Čudesno je kako djeca promatraju i otkrivaju svijet, ne samo očima, već svojim umom i svojim srcima. Zato, nimalo ne začuđuje činjenica da su brojni umjetnički pravci u svom nastajanju tražili inspiraciju u dječjoj umjetnosti; u dječjem iskrenom (a ne naučenom) poimanju ljepote, jednostavnosti i slobode u izražaju, njihovom umijeću zapažanja detalja koji nama često promaknu i prije svega, njihovoj zaigranosti… jer umjetnost je igra, baš poput prirode u kojoj se neprestano igraju boje, vjetar, svjetlo, tama, kapljice vode, zrake sunca, osjećaji i život u čudesno brojnim oblicima. ❤️

Alenka Žužić

Likovna izložba: MOJE BOJE SE IGRAJU

autori radova: učenici 1.a i 1.b razreda

 

Print Friendly, PDF & Email
Podijeli članak!
Share on Facebook
Facebook
0Tweet about this on Twitter
Twitter
Share on LinkedIn
Linkedin
Ovaj unos je objavljen u Kreativac, Vijesti i označen s , , , , , , . Bookmarkirajte stalnu vezu.