Osmaši u herojskom gradu Vukovaru

Od 18. do 19. listopada 2019. godine učenici osmih razreda boravili su u Vukovaru, na terenskoj nastavi iz povijesti koju za sve osmaše u Republici Hrvatskoj organizira Javna ustanova Memorijalni centar Domovinskog rata Vukovar“.

Sa autobusne stanice u Malinskoj, u pratnji svojih razrednika Petrice Mrakovčić i Predraga Znaora, krenuli su prema Vukovaru u ranim jutarnjim satima i nakon duge vožnje stigli u Vukovar, stari barokni grad smješten na Dunavu u hrvatskom dijelu Srijema i grad koji je danas, nažalost, najpoznatiji po strašnim razaranjima tijekom Domovinskog rata.

Tijekom dva dana boravka u Vukovaru razgledali su brojne kulturno – povijesne znamenitosti Vukovara. Posjetili su Muzej Vučedolske kulture, suvremeno uređen muzej koji nudi pregršt zanimljivosti o bogatoj kulturnoj baštini Vučedola. Posjetili su i dvorac Eltz u kojem je smješten Gradski muzej Vukovar. Nakon muzeja, uputili su se u crkvu sv. Filipa i Jakova, župnu crkvu u sklopu franjevačkog samostana. Crkva je pretrpjela teška razaranja za vrijeme Domovinskog rata. Tu su pogledali kratak film te poslušali predavanje na temu Domovinskog rata i Bitke za Vukovar. Osim kulturno – povijesnih znamenitosti, osmaši su posjetili mjesta sjećanja na ratnu 1991. godinu u Vukovaru; Vukovarsku bolnicu, Memorijalno groblje, Ovčaru, Vodotoranj, Spomen dom hrvatskih branitelja i križ na ušću Vuke u Dunav. Sva mjesta sjećanja duboko su dirnula srca svakog od njih.

Mjesta sjećanja su mjesta koja na svakom koraku pričaju priču o patnji i boli koju je Vukovar proživio tijekom tih strašnih ratnih mjeseci, ali i priču o ponosu i neopisivoj snazi ljudi koji su branili svoj grad, o snazi koja će zauvijek ostati utkana u povijesti Vukovara i Hrvatske. ❤️

Osim naše škole, u Vukovaru su tih dana boravili i učenici još četiriju osnovnih škola. Na kraju posjeta, organiziran je kviz znanja. Sretni smo i ponosni što je ove godine baš naš tim osvojio prvo mjesto. Čestitke našem pobjedničkom timu, Ivanu Žužiću iz 8.a i Matiji Jurošu iz 8.b. Bravo dečki!

Potresno je i tužno obilaziti mjesta sjećanja u Vukovaru. Tijekom ovog dvodnevnog posjeta Gradu heroju naučili su naši osmaši puno toga o Vukovaru, o bogatoj hrvatskoj kulturi i povijesti, mnoštvo činjenica o Domovinskom ratu. No više od svega, naučili su što znači biti hrabar, jer susret s Vukovarom nije običan susret s gradom, već susret s dirljivom pričom o žrtvi, iznimnoj hrabrosti ljudi čija su srca bila ispunjena neopisivom ljubavlju prema svome gradu, domovini i ljudima. Ispunjeni ponosom i dubokom zahvalnošću, naši su se osmaši sretno vratili u Dubašnicu. ❤️

Alenka Žužić

FOTOGALERIJA:

foto: Petrica Mrakovčić i Predrag Znaor

 

Print Friendly, PDF & Email
Podijeli članak!
Share on Facebook
Facebook
0Tweet about this on Twitter
Twitter
Share on LinkedIn
Linkedin
Ovaj unos je objavljen u Izleti, Projekti, Terenska nastava, Vijesti i označen s , , , , . Bookmarkirajte stalnu vezu.