Naše putovanje: Salzburg, München i dvorci Bavarske

Učenici viših razreda, koji pohađaju izbornu nastavu njemačkog jezika, vratili su se prepuni lijepih dojmova sa trodnevnog školskog putovanja u Austriju i Njemačku. Posjetili su Salzburg, rudnik soli u Halleinu, München i dvorce Bavarske, a mi smo naravno jedva čekali da nam ispričaju kako im je bilo! 🙂

Priču o ovom uzbudljivom putovanju donosi Marija Kraljić, učenica 7. a.

Ahh… Njemačka! Toliko smo čekali i planirali to putovanje!!! A dan prije puta, kao da se nismo vidjeli 100 godina, stalno poruke na messangeru “šta ćeš uzet, koliko ćeš torbi uzet, jel mi treba ovo, jel mi treba ono…” i tako cijelu večer. 🙂

A onda je napokon došao taj dan, jutro polaska! Naravno, Nikola i ja smo, po dobrom starom običaju zaboravljanja stvari 🙄 zaboravili dozvolu za prijelaz granice bez roditelja i onda mama i tata trči po to. Ušli smo u bus, spremni na dugu vožnju, a busu kao i uvijek uživancija i dobra atmosfera! 😀

Kroz prozor se izmjenjuju ceste, drveće, krajolici… i odjednom, evo nas blizu granice. Učiteljica provjerava imamo li svi putovnice ili osobne, a pametnom Nikoli je sve lijepo ostalo u koferu pa nije bilo druge nego na pola ceste stat i otić do kofera! Na kraju je sve prošlo dobro, prešli smo granicu i nakon duge vožnje… eto nas u Salzburgu!

Rudnik soli u blizini Salzburga

Prije ulaska u rudnik soli, svi smo morali obući nekakva zaštitna radna odijela. Iznad svoje odjeće, navukli smo bijele košulje i smeđe hlače. Fotka lijevo jasno pokazuje, izgledali smo savršeno  i vrlo sretno u novom outfitu! 😉 

U rudniku je bilo jako zanimljivo; tobogani, kratki filmovi, priče… Inače, rudnik soli u Halleinu jedan je od najstarijih na svijetu, upravo je on donio Salzburgu bogatstvo i njegovu raskoš. Danas je jedna od turističkih atrakcija Austrije.

Prošetali smo Salzburgom

Poslije rudnika soli, otišli smo u barokni grad Salzburg, rodni grad velikog umjetnika Wolfganga Amadeusa Mozzarta. Prošetali smo glavnim trgom, razgledali znamenitosti u centru grada i, na opće oduševljenje, pauza od 25 minuta i odlazak u legendarni Starbucks!  🙂 Kad tamo naručite piće, pitaju vas kako se zovete i na čaši vam napišu ime. Skužili mi to i onda… pita prodavačica Doru želi li kremu, a ona joj na to odgovori: Dora!  😆

Jedna zajednička fotka ispred Mozzartove rodne kuće i krećemo dalje, u Njemačku!

I na kraju prvog dana, stigli smo u München, smjestili se u hostel, večera i onda svatko u svoju sobu.

Zoološki vrt u Augsburgu

Drugog jutra, odmah poslije doručka, posjetili smo zoološki vrt u Augsburgu, drugom najstarijem gradu u Njemačkoj. Vidjeli smo sve moguće vrste životinja; lavove, tigrove, pavijane, slonove, pingvine, tuljane, zmije, ptice, magarce, hijene, konje, žabe,… neke od životinja možete pogledati u našoj fotogaleriji! 🙂

Posjetili smo BMW muzej

Kažu da je BMW muzej jedan od najposjećenijih muzeja u Njemačkoj. I mi smo ga posjetili! Dobili smo male slušalice i nešto kao daljinski upravljač (baš kao FBI agenti 🙂 ) kako bi mogli dobro čuti našeg vodiča koji je pričao na mikrofon i koji je, važno je napomenuti, bio jako zgodan 🙂 U muzeju se nalaze BMW automobili svih generacija. Sve je to bilo puno zanimljivije dečkima nego curama.

Nakon muzeja, krenuli smo prema centru Münchena. Razgledali smo trgove, crkve, vijećnice,… a kako ne bi ostali gladni, posjetili smo i McDonalds 🙂 Vratili smo se u hostel umorni i gladni. Neki su spavali, a neki baš i nisu 😉

Tko je spavao, a tko nije, vidjelo se sljedećeg jutra 😀 Probudli smo se rano i jaaaako pospani spustili se u predvorje hostela, sa torbama i koferima punim uspomena 😥 

Dvorci Bavarske

Posljednjeg dana, krenuli smo u razgledavanje dvoraca koje je izgradio kralj Ludwig II. Najprije smo posjetili najmanji dvorac u Bavarskoj – dvorac Linderhof. Malen ali prekrasan, oko njega bijele Alpe, jezero s labudovima, prekrasni parkovi i fontane kao iz bajke. Iznutra je još ljepši, ogromne pozlaćene prostorije…. woooow!

Nakon malenog posjetili smo i veliki, dvorac Herrenchiemsee koji se nalazi na jezeru Chiemsee, najvećem jezeru u Bavarskoj. Taj je prekrasan dvorac kralj Ludwig II dao sagraditi po uzoru na poznati francuski Versailles.

Doma smo se vratili tužni jer je gotovo i sretni jer je bilo. Netko je možda našao ljubav, netko prijatelje, a svi smo, sigurna sam, doživjeli prelijepo iskustvo. HVALA vozačima što su nas trpili, HVALA našim učiteljicama Dunji Perhat, Ljiljani Cuculić Pavlić i Ljiljani Karabaić što su nas pratile na ovom putovanju i HVALA našim roditeljima što su nam sve ovo omogućili.

HVALA vam svima!! 🙂

A sada trk u FOTOGALERIJU i pogledajte fotkice s našeg putovanja!

Marija Kraljić, 7. a

Print Friendly, PDF & Email
Podijeli članak!
Share on Facebook
Facebook
0Tweet about this on Twitter
Twitter
Share on LinkedIn
Linkedin
Ovaj unos je objavljen u Izleti, Putopisi, Terenska nastava, Vijesti i označen s , , , , , , , . Bookmarkirajte stalnu vezu.