U utorak 26. travnja učenici drugih razreda, u pratni svojih učiteljica Ana Marije, Ivone i Eni, obišli su jugoistočni dio otoka Krka čiji svaki kutak priča svoj dio zanimljive priče o bogatoj kulturno povijesnoj baštini našega kraja. Kako im je bilo i što su sve vidjeli, saznali smo od naših malih novinarki iz 2. b 🙂
Krenuli smo sa stanice u Bogovićima točno u sedam i pol. Ukrcali smo se u bus i krenuli prema Puntu. Prvo smo posjetili crkvu sv. Dunata, jednu od najznačajnijih spomenika starohrvatske arhitekture. Nakon toga smo išli pogledati potok Vela Rika u blizini Jurandvora. Vela Rika je jedina rijeka na našem otoku i duga je 12 kilometara. I danas je očuvana jedna od vodenica uz Velu Riku. Nekada se u vodenicama mljelo žito i proizvodilo brašno.
Zatim smo krenuli prema Jurandvoru. Posjetili smo crkvu sv. Lucije u kojoj se nalazi Bašćanska ploča. Ovaj posjet bio nam je svima jako zanimljiv. Bašćanska ploča je starohrvatski spomenik velike povijesne vrijednosti. Napisana je na glagoljici. Jedan od najpoznatijih istraživača Bašćanske ploče bio je naš poznati dubašljan, akademik Branko Fučić.
Nastavili smo put prema Baški. Tamo smo uživali u šetnji poznatom bašćanskom plažom i posjetili akvarij. U akvariju smo vidjeli jako puno vrsta jadranskih riba i ostalih morskih životinja poput morske mačke, murine, jastoga, kirnje, hobotnice, morskog psa, … a razgledali smo i veliku zbriku jadranskih školjki i puževa. Nakon zanimljivog susreta sa morskim svijetom, krenuli smo u Punat.
U Puntu nas je dočekao moderan katamaran i odvezao nas na otočić Košljun. Tamo je bilo svega za vidjeti! Od ovce s jednim okom do ovce s dvije glave i šest nogu! 😛 Vidjeli smo i veliku zmiju guža, jaja od morske mačke, prepariranog orla, fazana, srnu i malog krokodila. Bili smo u muzeju gdje su izloženi razni stari predmeti iz povijesti otoka krka. Posjetili smo i samostan sv. Marije i crkvu Navještenja Majke Božje. Brod nas je vratio nazad na puntarsku obalu, prošetali smo do autobusa i krenuli kući. Bila je ovo jako uspješna terenska nastava, bilo nam je lijepo i zanimljivo i naučili smo puno toga. Kako je izgledao naš put pogledajte u fotogaleriji koju donosimo u nastavku. 🙂
Maša Štefanić i Marija Milčetić, 2. b
FOTOGALERIJA:
foto: Ana Marija Šviderski Jurinjak

































