Europska noć istraživača

Budući da se približila Europska noć istraživača (24. rujna), inicijativa koja za cilj ima razvijanje svijesti o važnosti istraživanja i općenito uloge znanosti na društvo, odlučili smo i mi postati istraživači. 😊

Što su eponimi? Pišu li se velikim ili malim slovom? Po kojoj je osobi i zašto određena riječ dobila ime? Kako je nastao sendvič? Tko je bio Eduard Slavoljub Penkala?

To su samo neka od pitanja na koja su učenici 6. b razreda morali odgovoriti. Njihov je zadatak bio istražiti i koristiti razne izvore kako bi saznali tko je izumio rendgen, žilet, marmeladu…

Svi su učenici dobili po jednu riječ te su se odmah bacili na istraživanje. Svaki je učenik pred razredom iznio svoja otkrića o zadanoj riječi, odnosno, eponimu. Saznali smo da su eponimi riječi koje imenuju neki izum ili otkriće, a nazvane su po zaslužnim osobama.

Učenici su, poput malih istraživača, otkrili da riječ cepelin potječe od njemačkog generala Ferdinanda von Zeppelina, da je sendvič nastao sasvim slučajno i to zato što je grof John Montagu previše kockao, da je eponim dolomit nazvan po čovjeku koji je godinu dana proveo u zatvoru…

Svoje radove učenici su izložili na zidu svoje učionice. Kako smo proveli sat i pretvorili se u male istraživače pogledajte u galeriji.

Želite li i vi postati istraživač na jedan dan, otkrijte osobu koja je zaslužna za eponim algoritam! Uživajte!

Marina Petrov

FOTOGALERIJA:

foto: Marina Petrov

 

Print Friendly, PDF & Email
Podijeli članak!
Share on Facebook
Facebook
0Tweet about this on Twitter
Twitter
Share on LinkedIn
Linkedin
Ovaj unos je objavljen u Projekti, Vijesti, Znanstveni kutak i označen s , . Bookmarkirajte stalnu vezu.