I ove smo godine sudjelovali na Dabar natjecanju

I ove smo jeseni, po drugi puta, sudjelovali na natjecanju Dabar (Bebras), međunarodnom natjecanju iz informatike i računalnog razmišljanja u kojem sudjeluju učenici iz više od 50 zemalja diljem svijeta. Naša ovogodišnja Dabar ekipa, znatno brojnija od lanjske, oduševljeno je prihvatila Dabrov izazov! 😊

Dabar (Bebras) je međunarodno natjecanje za učenike osnovnih i srednjih škola koje promiče informatiku i računalno razmišljanje. Prvo Dabar natjecanje održano je 2004. u Litvi, a trenutno više od 50 zemalja svijeta sudjeluje u ovom zanimljivom projektu.

Hrvatska je članica Dabar obitelji od 2016. godine, a na ovogodišnjem četvrtom Dabar izazovu sudjelovalo je ukupno čak 24769 učenika iz cijele Hrvatske. Natjecanje se održava svake jeseni u 2. tjednu studenoga i odvija se online u Loomenu, u informatičkim učionicama pod vodstvom mentora.

Zadaci su osmišljeni tako da potiču računalno razmišljanje, zahtjevaju vještine problemskog rješavanja koje programeri koriste u kreiranju programa i aplikacija. Rješavanje ovih zadataka razvija logičko razmišljanje i zaključivanje, vještine raščlanjivanja kompleksnih problema na manje dijelove, dizajna algoritama, uočavanja uzoraka, generalizacije i apstraktnog razmišljanja.

Zadaci nisu nimalo lagani, zapravo su prilično teški, ali isto tako jako zanimljivi i predstavljaju pravi izazov za moždane vijuge kako bi to rekao slavni detektiv Hercule Poirot 🙂

Na ovogodišnjem natjecanju su sudjelovali: petaši Paola Ivana Medved, Mihaela Turk, Pavle Žužić i Adrian Šakić, šestaši Dominik Lesica, Mia Žužić, Gloria Rošić, Lucija Žužić i Fran Šimun Šabalja, sedmašice Lucija Linardić i Petra Turčić, osmaši Katarina Lesica, Matija Juroš i Josip Filipović. Petaši i šestaši natjecali su se u kategoriji KiloDabar, a sedmaši i osmaši u kategoriji MegaDabar. Svi su vrlo ozbiljno pristupili rješavanju zadataka, a rezultatima smo svi bili jako zadovoljni.

Cijela ekipa je bila jako ponosna na našu sedmašicu Petru Turčić i šestaša Dominika Lesicu koji su na ovogodišnjem Dabru ostvarili izvrstan rezultat i osvojili zlatnu diplomu. Zlatnom diplomom nagrađuju se natjecatelji koji su se plasirali u 10% najuspješnijih natjecatelja u državi. Prošlogodišnjoj dobitnici zlatne diplome Luciji Linardić falilo je samo 0.13 boda do zlatne diplome.

Velike čestitke Petri i Dominiku na ovom iznimnom uspjehu, u njihovim se kategorijama natjecalo gotovo 9000 natjecatelja i nije bilo nimalo lako doći na sam vrh. Bravo!!! 😍

Jako smo ponosni na sve naše dabrovce i na rezultate svakog člana naše ekipe. Bravo za sve koji su prihvatili Dabar izazov! Sigurni smo da će sljedeće godine naša Dabar ekipa biti još brojnija. Veselimo se novom izazovu! 😊

Alenka Žužić

Print Friendly, PDF & Email
Podijeli članak!
Share on Facebook
Facebook
0Tweet about this on Twitter
Twitter
Share on LinkedIn
Linkedin
Ovaj unos je objavljen u Natjecanja, Projekti, Vijesti i označen s , , , , , , , . Bookmarkirajte stalnu vezu.