“Nijedna tehnika likovnog izražavanja nije ravna keramici po univerzalnosti korištenih sredstava i po prvotnosti postupka. U njoj se zemlja vjenčava s vatrom, a voda i zrak su nemimoilazni svjedoci. U keramici svaki put iznova oživljuje misao grčkih mudraca o četiri elemenata koji tvore svijet.” (Tonko Maroević)
Keramika je umjetnost koja na poseban način priča svoju priču i to čini već tisućama godina. Još su stare civilizacije poznavale tehniku oblikovanja predmeta od gline. U svakom predmetu od keramike zapisan je djelić povijesti, utkana je priča o kulturama, civilizacijama, ljudima i njihovoj vječnoj potrebi da svojim rukama stvore nešto lijepo i ukrase prostor u kojem žive.
U našoj školi otkrili smo tri mlade keramičarke, Laru Vrgoč iz 3.a, Laru Nenadić iz 4.b i Luciju Vrgoč iz 5.b, koje već tri godine zajedno otkrivaju čarobni svijet keramike u ateljeu Cambun.
U razgovoru s njima, otkrili smo koliko se ljepote krije u izradi keramike, u uzbudljivoj avanturi u kojoj od grumena gline, zrna mašte i puno kreativnosti, nastaje zaigrani svijet najrazličitijih boja i oblika.
INSPIRACIJA
Lara Vrgoč nam je otkrila kako su prve godine, kada su tek započinjale učiti različite tehnike, uvijek radile po zadanim temama i savjetima tete Blanke koja vodi radionicu. Ta prva godina tražila je od nas posebnu strpljivost jer je trebalo savladati osnovne tehnike i umijeće izrade, nadodala je Lucija.
Sada več izrađuju i predmete koje same osmišljavaju. Lara Nenadić otkriva kako inspiracija nastaje uvijek u ateljeu, započinju sa komadom gline i malo po malo, mašta i kreativnost slažu detalje. Naravno, savjet i pomoć uvijek dobro dođu.
OBLIKOVANJE, PEČENJE, OSLIKAVANJE,…
Izrada keramičkih predmeta nije samo uzbudljiva avantura stvaranja, već je ona i pravi izazov za svakoga tko uđe u ovaj čarobni svijet. Proces izrade je složen i sastoji se od nekoliko faza. Ukratko, priča ide ovako:
Lucija Vrgoč: Koristimo različite vrste glina; terracottu, crnu i bijelu glinu. Teta Blanka nam odsječe komad gline i krenemo na modeliranje. Glinu oblikujemo na radnoj površini, koristimo različite tehnike oblikovanja i alate (često koristimo valjčić), a ponekad oblikujemo glinu samo rukama.
Lara Nenadić: Kod izrade keramike treba naučiti i neke trikove. Na primjer, kad radimo zdjelu, uzmemo komad gline i bacimo ga u pod kako bi istisnuli zrak. Kada bi zrak ostao u glini, prilikom pečenja bi došlo do pucanja. Osim valjčića, koristimo i druge alate, kao što su grebalica, bubreg, kist… Nakon oblikovanja, ostavljamo predmete da se osuše.
Lucija Vrgoč: Nakon prvog sušenja, glina ide u peć gdje se peče na jako visokoj temperaturi. U toj fazi keramiku nazivamo “biskvit”. Nakon prvog pečenja, keramika se hladi. Onda je oslikavamo specijalnim bojama za keramiku. Ako koristimo glazuru, tada nakon nanošenja glazure, keramika opet ide u peć, na drugo pečenje.
I na kraju, sve tri su se složile kako ih iznimno veseli kad gotove predmete odnesu kući. Veliko je zadovoljstvo popiti čaj iz šalice koju smo samo napravili, držati olovke u svojoj kutijici, a naravno i darovati svoje radove onima koje volimo.
Alenka Žužić
Svakako pogledajte izložbu umjetničke keramike u Maloj galeriji.